•  
      • NAGRADA ZA NAJBOLJU IDEJU: 100.000 din.
        • Fondacija Ana i Vlade Divac

          Znam šta hoću

          • 0 komentara
    •  
    •  
    • Prijavite se

    • Prijavi se uz pomoć svog Facebook naloga

    •  
    •  
    • Opis ideje

      08.maj 2013.

      Naziv projekta koji prijavljujete: "Freecycling u Beogradu"

      Rezime projekta: 

      Projekat udruženja Green Impact, “Freecycling u Beogradu”, je usmeren ka smanjenju količine otpada na teritoriji Beograda, kroz ponovnu upotrebu predmeta koji bi inače završili na otpadu. U pitanju je jedan za Srbiju potpuno nov koncept pod nazivom freecycling, koji je izuzetno popularan na Zapadu. Projekat ima mogućnost kasnijeg proširivanja/repliciranja aktivnosti na druge gradove u Srbiji i u potpunosti je održiv. U implementaciji projekta očekujemo da će aktivno učestvovati oko 1,500 mladih, a kampanju će videti preko 100.000 ljudi. Aktivnosti bi trebalo da rezultiraju smanjenjem količine otpada na teritoriji Beograda za oko 1 tonu godišnje i aktivno uključivanje mladih u nov proces smanjenja zagađenja.

      Brojne analize su pokazale da je jedan od najvećih ekoloških problema u Srbiji neodgovarajuće postupanje sa otpadom. U Srbiji postoji velika količina komunalnog otpada. Dobar deo tog opada se odlaže na neuređene deponije, a postoji i ogroman broj divljih deponija zbog nesavesnog postupanja stanovništva. Prema postojećim procenama Srbija proizvede preko 2.300.000 tona komunalnog otpada godišnje. Sa brojem domaćinstava od oko 2.500.000, to znači da prosečna porodica proizvede nešto manje od 1 tone smeća godišnje, koje završi na otpadu.

      Freecycling doprinosi smanjenju količine otpada kroz ponovnu upotrebu predmeta koji bi inače završili na otpadu. Od posuđa, računarskih delova, mobilnih telefona, nameštaja, delova za kola...ova praksa smanjuje količinu otpada, umanjuje potrebu za proizvodnjom novih dobara I pomaže ljudima kojima su određene stvari potrebne, a ne mogu da ih priušte. Osoba koja poseduje predmet koji joj više nije potreban umesto da ga baci, ima mogućnost da ga putem freecycling grupe ponudi drugima kojima je on potreban. Računarski delovi, na primer, su jako popularni u freecycling grupama. Dok su nekima od nas potrebni najnoviji i najbrži računari, dete može biti potpuno zadovoljno sa malo starijim, nešto sporijim računarom, koji će mu pomoći da surfuje Internetom ili uradi domaći. Srednjoškolci mogu na ovaj način da poklone knjige, ili nabave neke koje će im tek trebati. Na ovaj način se predmet čuva od bacanja, produžava mu se upotrebni vek, I pruža pomoć onima kojima je potrebna. U Norveškoj je, na primer, nameštajem dobijenim putem freecycling grupa moguće u potpunosti opremiti stan.

      Freecycling koncept je prisutan u velikom broju zapadnih zemalja. Postoji puno udruženja koja organizuju ljude u freecycling grupe: Freegle, Freecycle Network, Full Circles... Najveći  freecycling  pokret, The Freecycle Network, ima preko 9 miliona članova organizovanih u skoro 5.000 grupa u 85 zemalja sveta.

      Članstvo u freecycling grupama je besplatno. Grupe su obično organizovane geografski - jedna grupa za jedan grad, zbog logistike preuzimanja predmeta. Osoba koja ima predmet koji joj nije potreban ga ponudi putem freecycling grupe, osoba koja je zainteresovana za predmet se javi, zatim se razmene kontakti i napravi dogovor o načinu preuzimanja predmeta - lično, slanjem kurirskom službom ili na drugi način. Većina ljudi koja poklanja stvari ih poklanja osobama koje se prve jave, ali izbor kome će pokloniti neki predmet je na vlasniku predmeta.

      Freecycling grupe imaju odredjena pravila kojih se svi članovi moraju pridržavati:

      •  Svi predmeti koji se nude moraju biti besplatni. Nije dozvoljeno traženje novca ili bilo čega drugog zauzvrat

      •  Svi predmeti koji se nude moraju biti legalni i legalno pribavljeni (nisu dozvoljene droge, piratski softver i slično)

      •  Reklamiranje i promocija sopstvenih proizvoda i usluga nije dozvoljena

      Predmeti za koje niko ne bude zainteresovan će biti prosledjeni firmama sa kojima Green Impact ima sklopljena partnerstva, koje će ih koristiti kao rezervne delove/sirovine ili ih reciklirati.

      Udruženje Green Impact je već pokrenulo freecycling grupu za teritoriju Beograda na adresi: http://www.facebook.com/home.php?sk=group_170934632924502&ap=1.Grupa je za dva meseca prikupila oko 380 članova. Poklonjeno je dosta predmeta - odeće, obuće, nameštaja, računarskih komponenti…Na ovaj način, u kratkom vremenskom roku preko 200 kg stvari je sačuvano od bacanja u otpad. Značajan rezultat je što smo na ovaj način pomogli članovima grupe koji su u lošoj finansijskoj situaciji.

      Iako freecycling u drugim zemljama funkcioniše putem mejling lista, mi smo se odlučili za Facebook kao platformu za razmenu dobara. Neki od razloga za to su:

      • Rašireno korišćenje Facebook-a - ogroman broj mladih u Srbiji poseduju Facebook nalog

      • Korisnici dobiju obaveštenje (notifikaciju) svaki put kada se postavi nov predmet ili kada se postavi nov komentar na neki od predmeta

      • Mogućnost postavljanja fotografija i lakoća korišćenja - postoji mogućnost postavljanja fotografije svakog predmeta koji se poklanja, na vrlo jednostavan način. Jako je važno je da posetioci vide šta se tačno nudi.

      • Postojanje mogućnosti lakog pregleda predmeta koji još uvek nisu poklonjeni, prolaskom kroz foto album

      Facebook je široko rasprostranjen u Srbiji. Prema IREX-ovom istraživanju sprovedenom u maju 2011. godine, čak 90% internet korisnika u Srbiji poseduje Facebook profil, dok čak 88% celokupne populacije izmedju 12 i 29 godina (ne samo onih koji imaju pristup internetu) poseduje Facebook profil. 87% korisnika su aktivni korisnici Facebook-a, što znači da ga posećuju najmanje 3-4 puta nedeljno. Cifre u 2013-oj su verovatno i znatno veće u odnosu na rezultate poslednjeg IREX-ovog istraživanja, što je pokazatelj da Facebook može biti jako dobra platforma za komunikaciju sa mladima.

      Ovim projektom smo predvideli promotivne aktivnosti kojima bismo povećali broj članova grupe na oko 1.500, motivisali ih da ponude predmete koji im nisu potrebni i budu pokretači jednog novog načina recikliranja. Projektom je predviđeno i uspostavljanje saradanje sa lokalnim privatnim firmama i ekološkim nevladinim organizacijama koje bi pomogle u realizaciji, kroz preuzimanje i ponovno korišćenje ili recikliranje predmeta za koje drugi nisu zainteresovani. Već smo uspostavili saradnju sa firmom koja se bavi reciklažom električnog i elektronskog otpada, kao i sa servisom računarske opreme. Nakon uspešne realizacije ovog projekta, a u saradnji sa Kancelarijom za mlade, Omladinskom zadrugom, fakultetima itd. moći će da se organizuju akcije na kojima bi se na licu mesta poklanjali predmeti, a sve u duhu freecycling-a i širenja ideje reciklaže.

      Projekat je u potpunosti održiv, pošto je nakon završetka za nastavak funkcionisanja freecycling grupe samo potrebno obezbediti moderatora. Moderatori freecycling grupa u svetu obavljaju svoj posao volonterski, tako da bismo isti princip primenili i kod nas. Drugih troškova za održavanje freecycling grupe nema.

      Uspešni rezultati ovog projekta se mogu replicirati i u drugim gradovima Srbije. Moguće je razviti lokalne freecycling grupe za druge gradove - Novi Sad, Niš, Kragujevac... čime bi se uticalo na smanjenje količine otpada i u drugim gradovima.

      Aktivnosti našeg projekta direktno doprinose afirmaciji evropskih vrednosti, ciljevima Beogradske strategije za upravljanje otpadom, Nacionalne strategije za upravljanje otpadom, kao i ciljevima EU strategije “Evropa 2020”. Aktivnostima našeg projekta se rešava lokalni problem (količina otpada u Beogradu), u rešenje problema su aktivno uključeni mladi na lokalu i organizacije iz lokalne zajednice, i projekat donosi širu dobrobit lokalnoj zajednici, kroz novi model smanjenja količine otpada koji do sada nije postojao u Srbiji.

      Omladina grada Beograda će se na ovaj način povezati, uraditi nešto humano i korisno za grad, uticati na roditelje i ostale sugrađane da na reciklažu gledaju drugim očima. Freecycling grupa će se širiti, a sa njom i ideja da reciklaža ne mora da bude zamorna i da je smanjenje količine otpada koji završava na deponijama isključivo naš izbor.

      Cilj i planirani efekti projekta :

      Cilj projekat je da upoznamo mlade ljude u Beogradu i Srbiji sa jednim novim načinom očuvanja životne sredine. Da ideju freecycling-a, izuzetno zastupljenu na Zapadu, dovedemo u Srbiju i približimo omladini, za početak na teritoriji Beograda, a zatim i u drugim gradovima, sa ciljem smanjenja količine otpada u lokalu, povećanja svesti o značaju očuvanja životne sredine i povećanja solidarnosti medju gradjanima. Ovo je idealano, jer na sasvim nov način možemo da motivišemo mlade ljude da pametno iskoriste vreme koje provedu na Facebook-u, deleći sa drugima ono što im nije potrebno, pokretajući pritom nov trend reciklaže u Srbiji. Projekat je u potpunosti održiv, a rezultati su lako merljivi. Glavni ciljevi: • Smanjenje količine otpada na teritoriji Beograda za 1 tonu godišnje, kroz razmenu predmeta putem freecycling grupe (u periodu od 6 meseci treba razmeniti 500kg predmeta) • Broj mladih Beogradjana koji direktno učestvuju u freecycling aktivnostima - 1,500 • Smanjenje troškova mladih Beogradjana • Povećanje solidarnosti među građanima Beograda - pružanje pomoći građanima u lošijoj finansijskoj situaciji, kojima su potrebni određeni predmeti, a nisu u stanju da ih priušte • Povećanje svesti o potrebi ponovne upotrebe dobara i smanjenja otpada Prva 3 cilja su lako merljiva I o njima ćemo voditi detaljnu evidenciju.

      Ciljna grupa: Ciljna grupa za ovaj projekat jesu mladi građani Beograda, tj osobe do 30 godine starosti. Omladina sa područja grada Beograda će kroz aktivnosti projekta udruženja Green Impact uspeti da se umreži i na taj način pokloni predmete koji im nisu potrebni. Projekat nije ograničen prema etničkoj pripadnosti ili polu. Bazira se na očuvanju životne sredine kroz aktivnost razmene tj. prosleđivanja predmeta, gde se sa jedne strane javljaju mladi koji imaju predmete koji im nisu potrebni, a sa druge mladi koji će pomoću pomenutog umrežavanja doći do stvari koje su im potrebne. Projekat će pomoći jednoj grupi mladih da se reši viška predmeta, a drugoj da u određenoj meri poboljša svoj kvalitet života, dolazeći do predmeta koje inače ne bi mogli platiti (nameštaj, računarske komponente, mobilni telefoni...). U realizaciji projektnih aktivnosti će učestvovati oko 1,500 mladih, a kroz kroz promotivnu kampanju i različite inicijative gradjana i projektnog tima, projekat će imati reach od oko 100,000 ljudi.

      Opišite do tri inicijative na kojima ste učestvovali u prethodnom periodu:

      U saradnji sa skupštinom stanara stambene zgrade na Novom Beogradu, realizovan pilot projekat na temu reciklaže papira i baterija.

      Organizovali smo sistem za prikupljanje i odnošenje starog papira i baterija, gde stanari redovno učestvuju u prikupljanju sirovina, a skupljači sekundardnih sirovina ih u regularnim intervalima odnose na reciklažu. U planu je proširivanje projekta na druge stambene zgrade.

      Da li ste učestvovali u projektu "Vrednosti mladih u Srbiji" i kampanji Stvarno važno? Ne.

    •  
    • Budite prvi koji će postaviti komentar.

      Komentari

    •