•  
      • NAGRADA ZA NAJBOLJU IDEJU: 85.000 din.
        • Fondacija za otvoreno društvo

          Zdravo Internet

          • 0 komentara
    •  
    •  
    • Prijavite se

    • Prijavi se uz pomoć svog Facebook naloga

    •  
    •  
    • Opis ideje

      24.avgust 2013.

      Naziv projekta koji prijavljujete: Upotreba savremenih pristupa i tehnologija u obrazovanju

      Rezime projekta:

      Projekat „Upotreba savremenih pristupa i tehnologija u obrazovanju" se sastoji od istraživanja putem anketa kako i koliko predavači i učenici koriste računare i digitalnu tehnologiju u obrazovnom procesu, izrade publikacije na osnovu dobijenih rezultata, organizovanja panel - diskusije o upotrebi savremenih tehnologija u obrazovanju i pojavljivanja u medijima sa rezultatima istraživanja i utiscima. Istraživački deo projekta je već sproveden putem internet anketa koje je popunilo 2732 učenika i 354 predavača iz 59 mesta u Srbiji. Zastupljene su kako gimnazije kao srednje škole opšteg tipa, tako i stručne srednje škole. Valja pomenuti i da je procenjeni odnos da ćemo na 20-ak anketiranih učenika imati 1 anketiranog predavača značajno premašen, čime smo dobili pozitivne signale od predavača, koji su prepoznali značaj ove teme za naš obrazovni sistem i sve učesnike u njemu. Takođe, ogroman broj učenika koji je popunio anketu pokazuje koliko je njima značajna ova tema.

      Obuhvat koji je postiglo ovo istraživanje je najveći do sada u zemlji, što će omogućiti izradu jedne sveobuhvatne i ozbiljne publikacije u kojoj će biti izneti rezultati istraživanja, komentari učesnika i zaključci realizatora projekta. Izrada publikacije će trajati 2 meseca. Sve osnovne i srednje škole u Paraćinu će dobiti po 5 - 10 primeraka ove publikacije za lične potrebe i radi pripreme za diskusiju dobijenih rezultata na panelu koji će biti organizovan u Paraćinu. Publikacija i izveštaj o projektu biće objavljeni i na internet stranici podnosioca projekta. Poslednjih mesec dana projekta namenjeni su organizovanju i sprovođenju panel - diskusije u Paraćinu sa radnim nazivom „Upotreba savremenih tehnologija u obrazovanju". Ona bi okupila 4 - 6 panelista iz obrazovnih institucija, opštine Paraćin, kao i predavače i učenike iz cele opštine Paraćin kao učesnike. Panel - diskusija bi se bavila kako rezultatima sprovedenog istraživanja, tako i razmenom iskustava, mišljenja i ideja panelista i učesnika u vezi sa upotrebom savremenih tehnologija u obrazovanju.

      Konačno, nakon panela bismo se pojavili na lokalnoj televiziji i radio stanici, te tako podelili rezultate istraživanja i iskustva sa širom javnosti. Za projekat su zaduženi Stevan Stanković i Vladimir Veljković, koordinatori i autori projekta, i još jedan saradnik na izradi publikacije. Vezano za projektnu temu, Stevan i Vladimir imaju relevantna iskustva sa „Takmičenja za najbolju tehnološku inovaciju RS 2011" na kome su osvojili nagradu za Najbolji tim u regionu sa SO softverom za edukaciju u kategoriji realizovanih inovacija. Takođe je bitno pomenuti da je značaj ovog projekta prepoznao Fakultet tehničkih nauka Novi Sad i doneo na kolegijumu Odluku o podršci projektu, koju prilažemo u dodatku. U dodatku je i ugovor o partnerstvu sa udruženjem građana "Pokreni Srbiju" iz Beograda. Na kraju možemo pomenuti da je istraživanjet realizovano korišćenjem internet sajta našeg udruženja www.vrapedu.rs koji smo volonterski dizajnirali i programirali za potrebe ovog projekta.

      Cilj i planirani efekti projekta: Početni cilj i zadatak projekta je istražiti kako i koliko predavači i učenici koriste računare i digitalnu tehnologiju u obrazovanju, dok je glavni cilj i zadatak promovisati kvalitetniju u širu upotrebu savremenih tehnologija u obrazovnom procesu radi stvaranja sposobnih mladih stručnjaka. Takođe, kroz ovaj projekat težimo bližoj saradnji sa opštinom Paraćin i drugim republičkim i lokalnim udruženjima i organizacijama u cilju što efikasnijeg korišćenja obrazovnih potencijala. EnglishSerbianSpanish Na početku je planiran obuhvat od 480 - 600 učenika i 50 - 60 predavača. Kako na realizaciji ovog sarađujemo sa fondacijom Prestolonaslednika Karađorđevića,već sada imamo obuhvat od 2734 učenika i 354 predavača iz više od 60 mesta iz cele naše zemlje (sa Kosova i metohije, iz centralne Srbije i iz Vojvodine).

      Ciljna grupa: Ciljne grupe projekta su predavači i učenici srednjih škola u zemlji, kao i sve osnovne i srednje škole u Paraćinu (4 osnovne i 5 srednjih), a takođe i svi učesnici na panel-diskusiji koja će biti otvorenog tipa.

      Opišite do tri inicijative na kojima ste učestvovali u prethodnom periodu:

      Stevan Stanković i Vladimir Veljković , osnivači, su 2011. godine " osvojili nagradu za Najbolji tim u regionu na „Takmičenju za najbolju tehnološku inovaciju RS” sa SO softverom za edukaciju u kategoriji realizovanih inovacija.

      Dalje, udruženje je 2011. godine realizovalo projekat iz oblasti edukativnih softvera u cilju razvoja omladinskog preduzetništva, odobren od opštine Paraćin.

      Iste godine je rađeno na projektnoj dokumentaciji IPA Cross - Border programme (People to people) sa Prehrambeno - biotehnološkim fakultetom iz Zagreba i Prehrambeno - tehnološkim fakultetom iz Osjeka. Posedujemo sertifikat sa Inovation Coach Training Workshop - a na temu Techology Transfer - Technology Brokerage održanog u sklopu „Projekta unapređenja inovativnosti i konkurentnosti MSP" ICIP.

      U 2012. godini smo potpisali ugovor o partnerstvu sa Fakultetom tehničkih nauka Novi Sad. Dalje, u 2013. godini smo potpisali partnerski ugovor sa udruženjem „Pokreni Srbiju” iz Beograda. Takođe, od 2013. godine sarađujemo sa fondacijom Prestolonaslednika Karađorđevića, koja nam je partner na aktuelnom projektu „Upotreba kompjutera i digitalnih tehnologija u srednjim školama.

      Dalje, bitno je istaći da je sa Fakultetom tehničkih nauka dogovoreno da "SO" softver bude jedan od glavnih delova projekta koji će biti finansiran iz TEMPUS fonda (odluka se očekuje u oktobru mesecu 2013. godine). i u kome će učestvovati Univerzitet Novi Sad. Od 23. maja 2013. smo potpisnici Inicijative za reformu obrazovanja, pokrenute od strane renomiranog udruženja „Građanske inicijative”, sa kojim sada aktivno sarađujemo. Trenutno su Vladimir i Stevan ponovo učesnici na „Takmičenju za najbolju tehnološku inovaciju RS”.

      Da li ste učestvovali u projektu "Vrednosti mladih u Srbiji" i kampanji Stvarno važno?

      Još uvek nismo.

    •  
    • Budite prvi koji će postaviti komentar.

      Komentari

    •