•  
      • NAGRADA ZA NAJBOLJU IDEJU: 85.000 din.
        • Fondacija za otvoreno društvo

          Zdravo Internet

          • 0 komentara
    •  
    •  
    • Prijavite se

    • Prijavi se uz pomoć svog Facebook naloga

    •  
    •  
    • Opis ideje

      24.avgust 2013.

      Naziv projekta koji prijavljujete: IGRE BEZ GRANICA

      Rezime projekta:

      Ferks, kao neformlana grupa mladih bavi se promocijom omladinskog turizma i aktivizma, kroz učenje i putovanja. Osnovni moto je preuzet od Ferijalnog saveza Srbije, koji podržava osnivanje Ferijalnog kluba u lokalnoj zajednici i glasi: Putovanje uči. Ideja projekta Igre bez granica je očuvanje zdravog duha kroz igru, vršnjačku edukaciju i promociju omladinskog aktivizma u okviru sedam ruralnih mesnih zajednica opštine Surčin. Internet bi u našem pilot projektu Igre bez granica bio korišćen kao pomagalo za realizaciju aktivnosti u otvorenom i zatvorenom prostoru i timskom radu, sa mladima uzrasta 13-30 godina, iz lokalne zajednice i njihovim vršnjacima koji su na osnovu ugovora o readmisiji vraćeni iz zemalja Evropske unije. Učesnici bi u okviru radionica jednom nedeljno tokom 12 nedelja projektnih aktivnosti bili usmeravani da pravilno selektuju informacije sa interneta i iskoriste ih sa svojim vršnjacima u neposrednom prirodnom okruženju. Takođe, jedna od aktivnosti obuhvataće i kreiranje bloga, sajta, Twitter i You tube profila, gde će mladi učesnici moći da podele svoje ideje i iskustva vezana za projekat Igre bez granica. Predstavili bismo prvo projekat lokalnim osnovnim školama, kojih je ukupno šest, sa jednim isturenim odeljenjem za đake do četvrtog razreda osnovne škole, u Progaru. Ukratko bismo objasnili zainteresovanim učenicima i nastavnicima ciljeve projekta i pozvali mlade da bez obzira na etničku, versku, nacionalnu ili kulturnu pripadnost aktivno učestvuju u aktivnostima Igara bez granica. U planu je da u prvoj fazi projektnih aktivnosti 15 učesnika prođe obuku za vršnjačke edukatore. Zatim bi uz pomoć iskusnih trenera imali priliku da i sami učestvuju u moderaciji narednih radionica. Radionice bi se tokom trajanja projekta održavale jednom nedeljno u svakoj od ruralnih mesnih zajednica i obuhvatile bi još 70 mladih iz sedam mesnih zajednica. Zavisno od vremenskih uslova aktivnosti bi se odvijale u kombinaciji - u zatvorenom i na otvorenom prostoru. Tekst, slika i zvuk bili bi preneti na internet medije, koji bi bili kreirani i korišćeni za prenos informacija o aktivnostima. Sledeća faza podrazumeva da vršnjački edukatori koji su tokom prve faze aktivnosti prošli obuku drže jednom nedeljno radionice na teme tolerancije, kulture i tradicije, putovanja i igara. U poslednjoj fazi projektnih aktivnosti ekipa iz svakog sela bi imala zadatak da kreira sopstvenu igru ili kompilaciju igara koje će prezentovati i postaviti na društvene mreže i sajt. Svih sedam ekipa imaće zadatak da prezentuju svoju igru u svojoj školi. Biraće se i pobednik. A, zavisno od broja lajkova na društvenim mrežama prva ekipa po broju osvojenih galsova biće nagrađena turom Tajne podzemnog Beograda. Svi učesnici, bez obzira na godine, dobiće članske kartice Ferijalnog saveza Srbije sa brojnim popustima i povlasticama u zemlji, regionu i inostranstvu.

      Cilj i planirani efekti projekta: Na ovaj način želimo da povežemo mlade iz ruralnih oblasti sa mladima iz dijaspore i kroz igru ih naučimo da neguju multikulturalnost, zdrave životne navike i koriste internet tehnologije na kreativan i proaktivan način. S obzirom da se povratnici po ugovoru o readmisiji slabije uklapaju u lokalne zajednice, zbog jezičkih, kulturnih i ekonomskih barijera, Ferks ovim malim pilot-projektom želi da ukaže na važnost uklanjanja granica između mladih povratnika iz dijaspore i omladinaca iz lokalnih ruralnih zajednica, kroz učenje i igru.

      Ciljna grupa: mladi 13-30 godina (dijaspora i ruralni deo prestonice)

      Opišite do tri inicijative na kojima ste učestvovali u prethodnom periodu:

      TOČKOVI TRADICIJE -projekat podržan od CUPM i MOS Cilj: upoznavanje mladih iz lokalne zajednice sa prirodnim i kulturno-istorijskim vrednostima okruženja u kom žive, uz laganu rekreativnu vožnju biciklima. Broj uključenih učesnika: 100 direktno uključenih učesnika Vreme realizacije: 7 nedelja vožnje kroz svih 7 mesnih zajednica opštine Surčin

      Da li ste učestvovali u projektu "Vrednosti mladih u Srbiji" i kampanji Stvarno važno? Ne, za sada.

    •  
    • Budite prvi koji će postaviti komentar.

      Komentari

    •