•  
      • NAGRADA ZA NAJBOLJU IDEJU: 1000$
        • Balkanski fond za demokratiju

          Stvarno važna promena

          • 0 komentara
    •  
    •  
    • Prijavite se

    • Prijavi se uz pomoć svog Facebook naloga

    •  
    •  
    • Opis ideje

      20.januar 2013.

      Naziv organizacije: Mašinsko-saobraćajna škola Čačak

      Naziv projekta koji prijavljujete : Pokreni i promeni školu

      Tema predloga projekta : Kultura i slobodno vreme, obrazovanje, volonterizam

      Rezime projekta:

      U Mašinsko-saobraćajnoj školi iz Čačka školuje se više od 1000 učenika, koji su pored obrazovanja zainteresovani za različite oblike vannastavnih aktivnosti. Svoja interesovanja i skolonosti razvijaju kao članovi više sekcija i ističu se sa velikim brojem kreativnih ideja. Pored obrazovanja u različitim oblastima i različitim interesovanjima, učenici su usmereni jedni na druge, okrenuti druženju i međusobnoj saradnji. Zato je od najveće važnosti da se osećaju prijatno u školi, da uživaju u toploj i zaštićujućoj atmosferi, jer će u tim uslovima moći da postignu bolje rezultate, osposobe se za rad i nastavak školovanja. Međutim, pored svih stečenih znanja i sposobnosti, učenici se često osećaju nepripremljenim za buduće zanimanje, nemaju dovoljno samopouzdanja, razvijene sposobnosti komunikacije i javnog nastupa i ne pokazuju spremnost za donošenje odluka. Razlog za to leži u činjenici da je naš obrazovni sistem sa zastarelim nastavnim planovima i programima konzervativan, usmeren ka sticanju velikog broja teorijskih znanja, tako da učenici nisu u prilici da razvijaju sve svoje sklonosti i mogućnosti. Učenici zato često ne mogu dovoljno da iskoriste svoju kreativnost, ne dobijaju veštine planiranja i organizovanja niti dovoljno razvijaju kritičko mišljenje. Istovremeno, uslovi u lokalnoj sredini su takvi da mladi nekvalitetno provode svoje slobodno vreme, nisu podstaknuti da učestvuju i preuzimaju akcije i nemaju izgrađen stav prema volonterizmu.

      Kroz projekat „Pokreni i promeni školu“ želimo da stvorimo uslove za svestrani razvoj učenika, što je i osnovni cilj vaspitanja i obrazovanja. Svim učenicima će se pružiti mogućnost da kroz aktivnosti u različitim oblastima razvijaju svoje sposobnosti ne sputavajući kreativnost i interesovanja. To će se postići uvođenjem različitih oblika neformalnog obrazovanja i uspostavljanjem bolje komunikacije između nastavnika i stvarnih potreba učenika u školi. Takođe, učenicima će se pružiti mogućnost da shvate značaj volonterskog rada i društvene odgovornosti, a istovremeno će se podsticati preuzimanje odgovornosti za život u školi. U okviru projekta planirano je formiranje i rad „Kluba znanja i obrazovanja“, kroz koji će se podsticati rad vannastavnih aktivnosti u školi, ali istovremeno to će biti mesto stalnog okupljanja radi unapređenja znanja, sposobnosti i veština učenika. U okviru Kluba planirano je organizovanje predavanja, književnih večeri, projekcija edukativnih filmova, debata, kvizova znanja... Pored toga predviđeno je i postavljanje izložbi, realizacija seminara i aktivne nastave iz različitih nastavnih predmeta. Kroz Klub će se objediniti rad svih sekcija u školi (literarne, recitatorske, novinarske, informatičke, foto-video, bibliotečke, istorijske, ekološke i raznih sportskih sekcija).

      U okviru Projekta nakon uvodnih sastanaka i obaveštenja pristupiće se organizovanju obuka za nastavnike kroz koje će oni shvatiti značaj i način unapređenja vannastavnih aktivnosti učenika. Planirana je obuka za 10 nastavnika rukovodioca stručnih veća, a kroz dalju disemenaciju obuku će proći svi zaposleni u školi. Obuku će realizovati predstavnici pedagoško-psihološke službe u školi. Razlog obuke je da zaposleni shvate značaj projekta, kao i upoznaju načine kako mogu da doprinesu njegovoj realizaciji i ostvarivanju planiranih efekata. Istovremeno će se od učenika i profesora formirati tim koji će koordinirati rad na Projektu. Taj tim će raditi na promociji aktivizma i volonterskog rada kod učenika tako što će u svim odeljenjima u školi organizovati prezentacije o značaju uključivanja učenika u vannastavne aktivnosi i mogućnostima za unapređenje života i rada u školi. Nakon toga pristupiće se formiranju Kluba znanja i obrazovanja. Da bi Klub normalno funkcionisao i da bi se postigli željeni rezultati škola je obezbedila adekvatan prostor koji je namenjen učenicima. Taj nekada zapušten i neiskorišćen podrumski prostor škola je sopstvenim sredstvima renovirala i adaptirala. Da bi se u njemu mogle realizovati planirane aktivnosti neophodno je njegovo opremanje. Deo sredstava za opremanje bi obezbedili projektom, a preostala sredstva u saradnji sa školom i lokalnom zajednicom. Planirano je da se dodatna sredstva za rad Kluba obrazovanja obezbede donatorskim aktivnostima i organizacijom fundraising događaja (turnira u basketu, žurki i aukcijskom izložbom slika i umetničkih radova učenika škole). Nakon stvorenih preduslova pristupiće se realizaciji brojnih aktivnosti u koje će se učenici uključivati u skladu sa interesovanjima i sposobnostima. Sve aktivnosti će i vremenski, u toku svakog meseca biti usklađene sa aktuelnim temama, omogućiće proširivanje znanja učenika, a stvoriće se i ozbiljna baza znanja koja se može koristiti u budućnosti.

      U okviru Projekta u svakom mesecu će se pokretati teme iz oblasti književnosti, istorije, psihologije, ekologije i zaštite životne sredine i prevencije i zaštite zdravlja. Teme bi bile određene u zavisnosti od značajnog datuma ili jubileja koji se tog meseca proslavalja. Učenici će se u skladu sa svojim znanjima uključivati u aktivnosti pisanjem eseja i elaborata, izradom pismenih zadataka, kreiranjem prezentacija ili filmova, fotografisanjem ili slikanjem na zadatu temu. Istovremeno u skladu sa zadatim temama u prostoru Kluba bila bi organizovana različita predavanja, projekcije filmova, postavljene izložbe i druge aktivnosti u skladu sa temom.

      Teme koje bi bile obrađene po mesecima: Istorija: Milanski edikt, Jugoslavija i Trojni pakt, Seoba Srba, Stogodišnjica Balkanskih ratova Književnost: Borina nedelja, Antićevi dani - pesnička manifestacija, Disovo proleće, Višegradska staza - književna manifestacija posvećena nobelovcu Ivu Andriću, Dučićeve večeri poezije, Sremčevi dani, Lenkin prsten (podsticanje učenika na razmišljanje i pisanje o ljubavi) Ekologija: Organizovanje edukativnih radionica i formiranje vršnjačkog tima učenika u cilju obeležavanja značajnih datuma kao što su Dan šuma, Dan voda, Dan planete Zemlje, Dan zaštite ozonskog omotača. Pored toga planirano je i formiranje volonterske grupe učenika - „ekološke patrole“ koji bi osmislili i učestvovali u ekološkim akcijama (Očisti školsko dvorište, Očisti put do škole, Čišćenje Ovčarsko-kablarske klisure i Čišćenje obala Zapadne Morave. Prevencija i zaštita zdravlja: Pored obeležavanja značajnih datuma kao što su Dan borbe protiv duvanskog dima, Svetski dan bolesnika, Svedski dan zdravlja, svakog meseca bi u saradnji sa Zavodom za javno zdravlje bila organizovana predavanja na aktuelne teme bolesti zavisnosti, štetnosti duvanskog dima i prevenciji polno prenosivih bolesti. Psihologija: Planirana je organizacija psiholoških radionica na teme Tolerancija različitosti, Konflikti i konstruktivno rešavanje sukoba, Nenasilna komunikacija, Prevencija nasilja i druge po potrebi. Umetnost: Planirano je organizovanje likovnog konkursa u okviru koga će talentovani učenici kreirati portrete poznatih naučnika, istorijskih ličnosti, književnika... Najbolji radovi će se koristiti za ulepšavanje školskog prostora. Sledeća aktivnost u Projektu u okviru Kluba znanja i obrazovanja bi bila organizacija „Kviza znanja“, koji bi se organizovao iz oblasti opšte kulture, a na osnovu školskog gradiva. Na osnovu utvrđenih oblasti profesori različitih nastavnih predmeta bi formirali listu pitanja, a na kvizu bi mogli učestvovati svi učenici. Značajno mesto u organizaciji kviza bi imala i informatička sekcija koja treba da stvori tehničke uslove za njegovu realizaciju. To podrazumeva obezbeđivanje hardverskih uslova i izradu svojevrsnog softvera za realizaciju kviza.

      U okviru Projekta je planirano i pokretanje školskog bioskopa tako što bi se jednom nedeljno u prostoru Kluba vršile projekcije edukativnih filmova (prema poznatim književnim delima, o istorijskim događajima i poznatim ličnostima). Ovo je posebno značajna aktivnost jer u samom gradu ne radi nijedan bioskop.

      Cilj i planirani efekti projekta : Osnovni cilj projekta je razvijanje svestrane ličnosti učenika, sticanje i razvijanje kvalitetnijih znanja i poboljšanje kvaliteta života mladih kroz bolju organizaciju i kvalitetno provođenje slobodnog vremena. Projektom se želi postići unapređenje kvaliteta vannastavnih obrazovnih aktivnosti na organizovan način u okviru obrazovnih, kulturnih i volonterskih akcija. Takođe, očekuje se da projekat utiče na popularizaciju volonterizma i vršnjačke edukacije i da kroz njega učenici shvate značaj kreativne i praktične organizaciju slobodnog vremena. Značajan efekat projekta je edukacija mladih o važnim životnim temama, razvijanje zdravih stilova života, druženje, tolerancija na različitosti, suzbijanje štetnih navika, sticanje različitih veština... Pored toga očekuje se unapređenje kapaciteta učenika za obrazovanje kroz bolju motivaciju za učenje, razvoj samopouzdanja i ličnog razvoja, zadovoljstvo sobom i svojim postupcima, kao i pripadnost školskoj zajednici. Takođe, kroz projekat se želi obezbediti aktivnost učenika koji prepoznaju potrebe i interesovanja i koji potpomažu proces učenja, što će dovesti i do zadovoljnih i kreativnih nastavnika. Aktivnost i volonterizam učenika će biti prepoznat i šire, što će doprineti da škola postane vidljiva i prepoznatljiva u lokalnoj zajednici, kao pravo mesto za obrazovanje i vaspitanje učenika.

      Ciljna grupa: Učenici škole, njihovi roditelji, nastavnici, škola i lokalna zajednica

      Aktivnosti po mesecima - vremenski okvir :

      - Obaveštenje nastavnika na sednici Nastavničkog veća - 1
      - Obaveštenje učenika na sastanku Učeničkog parlamenta škole - 1
      - Analiza Projekta sa zadacima na sednicama Stručnih veća - 1
      - Formiranje tima za kordinaciju projektom - 1
      - Obuke za nastavnike - 1,2
      - Organizacija predavanja i promocija o aktivizmu i volonterskom radu po odeljenjima - 1,2
      - Formiranje „Kluba znanja i obrazovanja“ nabavka opreme i uređivanje prostora - 1,2
      - Realizacija aktivnosti po temama iz istorije, književnosti, psihologije, ekologije i zaštite životne sredine, prevencije i zaštite zdravlja i umetnosti - 2,3,4,5
      - Formiranje školskog bioskopa i nabavka edukativnih filmova - 1,2
      - Organizacija projekcija edukativnih filmova u okviru školskog bioskopa - 2,3,4,5
      - Organizacija „kviza znanja“ - 4,5
      - Sastanci tima za kordinaciju projekta - 1,2,3,4,5
      - Analiza realizacije projekta na Nastavničkom veću - 5
      - Analiza realizacije projekta na sastanku Učeničkog parlamenta - 5

      Struktura troškova :

      - Nabavka LCD televizora (dijagonale 42“ ili veće) za opremenje prostora Kluba (42000 din. * 1 = 42000 din)
      - Nabavka sistema zvučnika 5/1 za opremanje Kluba (8000 din.* 1 = 8000 din.)
      - Nabavka edukativnih diskova za projekcije u školskom bioskopu (300 din. * 20 = 6000 din.)
      - Izrada promotivnog materijala - flajera o Projektu i „Klubu znanja i obrazovanja“ (6 din. *1000 = 6000 din)
      - Troškovi štampanja plakata za obaveštenja na Projektu (75 din.*60 = 4500 din.)
      - Troškovi pripreme materijala za realizaciju tema iz oblasti istorije, književnosti, ekologije i zaštite životne sredine i prevencije i zaštite zdravlja (1500 din.* 4 = 6000 din.)
      - Troškovi materijala za realizaciju psihološke radionice (1000 din. *4 = 4000 din.)
      - Troškovi materijala za likovni konkurs (1500 din. * 4 = 6000 din.) - Papir za štampanje (300 din * 5 =1500 din.)

      Opišite do tri inicijative na kojima ste učestvovali u prethodnom periodu :

      Bolja pripremljenost mladih za zapošljavanje (Fond za inovacije Evropske agencije za rekonstrukciju) - Projekat je obuhvatio aktivnosti na osposobljavanju učenika za bolja i kvalitetnija praktična znanja koja će im doprineti lakšem zapošljavanju, aktivnom traženju posla i obuci nastavnika za izradu testova znanja u stručnom obrazovanju. Monitoring prava deteta u obrazovnom sistemu i Osnaživanje učeničkih parlamenata (Ministarstvo omladine i sporta Republike Srbije) gde su osposobljavani vršnjački edukatori za rad sa učenicima na temu funkcinisanja parlamenta, nakon čega su oni izvodili radionice sa učenicima škole. U sklopu tog projekta organizovane su debata na temu „Navijači-huligani ili istinski ljubitelji sporta“.

      Pored toga učenici naše škole bili su inicijatori i realizatori humanitarnih turnira u fudbalu a prikupljeni novac je korišćen za pomoć bolesnom drugu, učestvovanje u akciji Bitka za bebe, kao i pomoć stanovnicima Kraljeva koje je pogodio zemljotres.

      Recikliraj đubre do kraja (Grad Čačak) - Projekat je obuhvatao brojne edukacije u oblasti ekologije i zaštite životne sredine kao i promocije selekcije otpada

      Da li ste učestvovali u projektu "Vrednosti mladih u Srbiji" i kampanji Stvarno važno?

      Učestvovali smo na konkursu Stvarno važna ideja, u okviru koga je naša inicijativa „Sačuvaj prirodu, nauči i pokloni računar“ bila jedna od 15 odabranih. U okviru projekta smo realizovali i fundraising događaj na kome su prikupljena sredstva za osnaživanje predložene ideje.

    •  
    • Budite prvi koji će postaviti komentar.

      Komentari

    •