•  
      • NAGRADA ZA NAJBOLJU IDEJU: 1000$
        • Balkanski fond za demokratiju

          Stvarno važna promena

          • 0 komentara
    •  
    •  
    • Prijavite se

    • Prijavi se uz pomoć svog Facebook naloga

    •  
    •  
    • Opis ideje

      20.januar 2013.

      Naziv organizacije: Prvo srpsko društvo za disleksiju

      Pravni status nosioca programa: Udruženje

      Naziv projekta koji prijavljujete : Ruku pod ruku sa disleksijom

      Tema predloga projekta : Zdravlje mladih

      Rezime projekta:

      Prvo srpsko društvo za disleksiju godinama unazad sprovodi niz aktivnosti kojima promoviše i podiže svest o disleksiji koja je još uvek, na ovim prostorima, nedovoljno poznata. U najkraćem, disleksija je problem ovladavanja sposobnošću čitanja i pisanja t.j korišćenja pisanog jezika kao sredstva usvajanja i pokazivanja znanja. Kada se problem prepozna na vreme i detetu pomogne na pravi nacin, deca sa ovim sindromom, s obzirom da često imaju visoke intelektualne sposobnosti, postižu odlične rezultate u svim oblastima društvenog i profesionalnog života: nauke, preduzetnistva, umetnosti, sporta... Lista uspešnih disleksičara koja se može naći svuda na netu je zapanjujuća. Ali zabrinjavajući je podatak da izmedju 40 i 60% procenata zatvorenika po zatvorima ima disleksiju. Kvalitetna i pravovremena podrška disleksičarima koja kreće prvo iz kuće a posle se dalje širi na školu i društvenu zajednicu ovde ne postoji, za razliku od drugih zemalja u svetu. Barem, do sada nije postojala. Stoga smo u saradnji sa Centrom za edukaciju Speak up, a po uzoru na ostatak razvijenog sveta, odlučili da to promenimo. U prijatnom i lepom ambijentu Centra bilo bi organizovano 12 radionica, tačnije, dva tipa radionica naizmenično. Prvi tip radionice bilo bi pružanje psihološke podrške deci sa disleksijom i članovima njihovih porodica u cilju podizanja često vrlo niskog samopouzdanja kroz grupu podrške. Drugi tip radionice su praktični saveti i vežbe koji mogu pomoći u lakšem postizanju akademskih ciljeva i u prevazilažnju teškoća na koje disleksičari nailaze u savladavanju školskog gradiva. Ove dve radionice neophodne su da se izađe iz začaranog kruga u koji ove porodice upadaju jer se detetov stalni neuspeh u školi prenosi i loše odražava i na porodicu. Radionice bi se održavale subotom, trajale bi 90 minuta, iz dva dela, sa malom pauzom uz sokiće i posluženje. Stručni tim Speak up-a sastavljen od logopeda, psihologa i pedagoga svojim bi znanjem, toplinom i razumevanjem pomogao disleksičarima i članovima njihovih porodica da se, umesto da vode rat, sa disleksijom uhvate ruku pod ruku i krenu u jednu dugu, i zanimljivu šetnju kroz život.

      Cilj i planirani efekti projekta : Da se i u Srbiji formira i razvije novi model stručne podrške za disleksičare i članove njihovih porodica koji će doprineti povećanju samopouzdanja kroz osmišljene aktivnosti i sticanje praktičnih znanja za lakše savladavanje akademskih i socijalnih veština radi postižanja što boljih rezultata. To će sve ukupno značiti mnogo kvalitetniji život porodica osoba sa disleksijom.

      Ciljna grupa: Osobe sa disleksijom i članovi njihovih porodica

      Aktivnosti po mesecima - vremenski okvir: U okviru šest meseci trajanja projekta održalo bi se svih 12 radionica, subotom, minimum po dve radionice mesečno, a za svaku sledeću termin bi bio dogovoren sa učesnicima. Grupe bi se formirale od ±12 članova udruženja, sadašnjih ili budućih, koje bismo o radionicama obaveštavali putem medija, društvenih mreža i sajta. Svo vreme trajanaja projekta bi bili u komunikaciji sa učesnicima preko Word pres sajta Prvog srpskog društva za disleksiju, gde imaju mogućnost ostavljanja komentara i otvaranja novih tema. Takodje Udruženje ima i svoju Facebook stranicu preko koje je i do sada imalo dobru komunikaciju sa članovima.

      Struktura troškova :

       

      Opis Kolicina Cena Ukupno
      Troškovi edukacije u prostoru Centra Speak up po radionici 12  1.500,00 18.000,00
      Stručni saradnik Centra Speak up po radionici 12  2.000,00 24.000,00
      Koordinator u Centru Speak up po radionici 12  1.0000,00 12.000,00
      Posluženje po radionici 12  1.000,00 12.000,00
      Troskovi komunikacija(net i telefon)po mesecima 6  1.500,00 9.000,00
      Troskovi fotokopiranja pratećeg materijala 6  500,00 3.000,00
      Troškovi knjigovodstva 6 250,00 1.500,00
      Troškovi platnog prometa 6  500,00 3.000,00
          Ukupno: 82.500,00

      Opišite do tri inicijative na kojima ste učestvovali u prethodnom periodu :

      • Okrugli sto „Disleksija“ i tribina „Disleksija bez zatvaranja očiju“ su nešto što je daleke 2007.godine Prvo srpsko društvo za disleksiju organizovalo dok je bilo neformalna grupa građana.
      • U 2011. organizovali smo tribinu Sigurna kuća za disleksiju u saradnji sa Ambasadom Indije i GO Novi Beograd.
      • Sa Kancelarijom za mlade grada Beograda imamo potpisan protikol o saradnji i već dve godine zajedno obeležavamo Evropske dane svesti o disleksiji kao i neke razvijenije zemlje ,a pri tom jedini u regionu to radimo.
      • Takodje smo bili inicijatori za izradu prvog sajta o disleksiji u Srbiji i time prestali da budemo možda jedina zemlja u svetu koja ga nije imala.

      Da li ste učestvovali u projektu "Vrednosti mladih u Srbiji" i kampanji Stvarno važno?  Da, učestvovali smo u kampanji Stvarno važno i bili jako ponosni sto je naša ideja „ Ja znam šta je disleksija“ ušla u izbor među 15 najboljih ideja u Stvarno važno kampanji.

    •  
    • Budite prvi koji će postaviti komentar.

      Komentari

    •