•  
      • NAGRADA ZA NAJBOLJU IDEJU: 1000$
        • Balkanski fond za demokratiju

          Stvarno važna promena

          • 0 komentara
    •  
    •  
    • Prijavite se

    • Prijavi se uz pomoć svog Facebook naloga

    •  
    •  
    • Opis ideje

      18.januar 2013.

      Naziv organizacije: SUMC - Studentska unija medicinara

      Pravni status nosioca programa: Udruženje

      Naziv projekta koji prijavljujete : Bolnica za medvediće

      Tema predloga projekta : Zdravlje mladih

      Rezime projekta: Projekat "Bolnica za medvediće" je sjajan način na koji deci možemo pomoći da se oslobode svojih strahova i da izgrade osećaj prijateljstva i poverenja prema medicinskom osoblju. Na osnovu iskustava naših kolega, koji već godinama realizuju ovaj projekat u većini zemalja Evrope, ovo je odličan način za poboljšanje javnog zdravstva, a pre svega za poboljšanje predstave dece o doktorima i medicini uopšte. Ideja projekta je da se kroz igru jednostavnih pravila deca oslobode straha od lekara i bolničkog okruženja.

      Projekat se zasniva na dečijoj mašti i princip je sledeći: deca imaju ulogu roditelja mede koji se razboleo, a studenti medicine glume lekare koji treba da izleče bolesnog medvedića. Prilikom obrazlaganja medinih zdravstvenih problema, deca imaju priliku da puste mašti na volju. Najčešće su u pitanju zdravstveni problemi koje su imala i sama deca. U svim pregledima, analizama i odlukama, student i dete treba ravnopravno da učestvuju. Detetu treba omogućiti da stetoskopom posluša svog medu, da mu previje nogu ili ruku, itd. Najvažnije je da se sa detetom uspostavi adekvatna komunikacija i da se ono oseća prijatno tokom boravka u Bolnici za medvediće, što bi omogućilo uspostavljanje čvrste veze između doktora i deteta, zasnovane na poverenju i otvorenosti. Tokom razgovora, student će pored medinih problema, u razgovor uključiti i teme vezane za ličnu higijenu, zdravu ishranu i time obratiti pažnju na svoje zdravlje i razviti osećaj odgovornosti.

      Projekat je iznova pokrenut u decembru 2012. godine posetom Domu za decu ometenu u razvoju u Sremčici. Takođe je ostvarena saradnja sa izložbom "Bodies revealed" do 17.03.2013. i u tom periodu će biti održana redovna Bolnica dva puta nedeljno u okviru izložbe. Uz podršku Sekretarijata za zdravstvo i Sekretarijata za obrazovanje i dečiju zaštitu grada Beograda u planu nam je da ostvarimo redovne posete vrtićima i obdaništima, da se održi kontinuitet odlazka u Dom u Sremčicu, kao i moguća saradnja sa domovima za decu bez roditeljskog staranja. Studenti učesnici na projektu i sami su prošli edukaciju od strane stručnih saradnika specijaliziranih za pedijatriju i dečiju psihijatriju i adekvatno su obučeni i pripremljeni za rad sa decom.

      Projekat se realizuje na volonterskom nivou.

      Cilj i planirani efekti projekta :

      Primarni ciljevi:

      1) Prevencija straha od lekara kod dece, putem pružanja prijatnog i poučnog iskustva
      2) Upućivanje dece na važnost i neophodnost održavanja lične higijene za očuvanje zdravlja

      Sekundarni ciljevi:

      1) Obezbediti animaciju i pobuditi kreativnost deci u bolničkim uslovima kao i deci kojima je iz bilo kog razloga smanjen kvalitet života i onemogućeno bezbrižno detinjstvo
      2) Studenti medicine se oslobađaju u radu sa decom i poboljšavaju svoje komunikacione veštine, u procesu razvijanja u bolje lekare

      Ciljna grupa: Deca predškolskog uzrasta u regionu Republike Srbije

      Aktivnosti po mesecima - vremenski okvir : 

       

      Aktivnost 1 2 3 4 5 6
      Dogovor sa obdaništima i institucijama sličnog tipa x          
      Izrada promotivnog i ostalog štampanog materijala  x          
      Poseta obdaništima i institucijama sličnog tipa   x x x x x

       

       

       

      Struktura troškova : 

       

      Opis Cena Kolicina Ukupno
      Izrada plakata  320 25 8000
      Izrada flajera 1500 1 1500
      Izrada ostalog štampanog materijala  7000 1 7000
      Pribavljanje medicinske opreme 10000 1 10000
      Obezbeđivanje plišanih igračaka  1000 10 10000
      Sredstva za ličnu higijenu 7000 1 7000
      Osveženje za decu 8000 1 8000
      Zvanični mantili sa  logoom Bolnice za Medvediće 1300 15 20000
      Telekomunikacioni troškovi  2000 1 2000
      Putni troškovi 5000 1 5000
          Ukupno 78500

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      Opišite do tri inicijative na kojima ste učestvovali u prethodnom periodu :

      1. Borba za zdravlje - takmičenje studenata biomedicinskih nauka u rešavanju studija slučajeva vezanih za javno zdravlje, održano je 19.05.2012. pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja Republike Srbije i uz pomoć Katedre za epidemiologiju i Katedre za socijalnu medicinu Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Na takmičenju je učestvovalo 30 studenata, a najboljima su podeljene vredne nagrade.
      2. Javni čas prve pomoći za nemedicinsko stanovništvo je održan dana 20.08.2012. na Adi Ciganliji kod Centra za vodene sportove. Čas je organizovala Studentska unija medicinara - SUMC uz pomoć instruktora Prve pomoći - studenata Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Instruktori su nakon završenog pokaznog dela odgovarali na pitanja posetilaca, koji su se najviše zanimali za mere koje se primenjuju u slučaju epileptičnog napada, povrede vratne kičme, a zatim su posetioci i sami vežbali ono što su im instruktori pokazali.
      3. Jesti ili ne jesti, pitanje je sad - od novembra 2012. godine počelo je volontersko izvođenje projekta, radionice u formi predavanja na temu zdrave, pravilne ishrane, otklanjanje iluzija i zabluda na temu pojedinih redukcionih dijeta, dijetetskih preparata, zloupotreba lekova, kao i o posledicama neadekvatnog, prekomernog/nedovoljnog/neizbalansiranog energetskog unosa, kao i o mentalno uslovljenim poremećajima ishrane (anoreksija, bulimija). Održano je 11 radionica u dve škole, u periodu od 20.11. do 20.12.2012. i to u IV beogradskoj gimnaziji i Matematičkoj gimnaziji.

      Da li ste učestvovali u projektu "Vrednosti mladih u Srbiji" i kampanji Stvarno važno?  Ne.

    •  
    • Budite prvi koji će postaviti komentar.

      Komentari

    •