•  
      • NAGRADA ZA NAJBOLJU IDEJU: Mentorstvo
        • Nemačka organizacija za medjunarodnu saradnju GIZ

          Konkurs za učeničke kompanije

          • 0 komentara
    •  
    •  
    • Prijavite se

    • Prijavi se uz pomoć svog Facebook naloga

    •  
    •  
    • UZ PODRŠKU

    •  
    •  
    • Opis ideje

      26.oktobar 2012.

      Naziv kompanije: „Džinče“

      Ulica i broj: Tehnička škola, M. Mihajlovića bb

      Grad, Opština: Vlasotince

      Poštanski broj: 16210

      Gde vidite kompaniju za tri godine i šta planirate da radite u naredne tri godine? 

      Učeničko preduzeće „Džinče“ osnovali su učenici prvog razreda ekonomske struke Tehničke škole Vlasotince septembra 2011. godine.

      Odlučili smo da se što bolje upoznamo i timskim radom ispunimo slobodno vreme u želji da steknemo nova znanja i iskustva što se tiče preduzetništva.

      Većina učenika živi u selima koja se nalaze u okolini Vlasotinca i poznati su uzgajivači malih, ljutih papričica koje u našem kraju nazivamo „džinče“. Džinče se zbog svog jakog i pikantnog ukusa već vekovima koristi kao dodatak različitim kuvanim, tradicionalnim jelima. Baš zbog toga smo želeli da ovaj začin ponovo postane zastupljen, ali ne kao industrijski, već kao ručno pravljen. Naziv našeg preduzeća treba da podstakne kupce da razmisle o proizvodima koje im nudimo i njihovim korisnim i zdravim svojstvima. Zbog toga mislimo da ih naziv „džinče“ može zaintrigirati i privući da kupe naše proizvode.

      Naše preduzeće bavi se nizanjem, sušenjem i gruvanjem malih, ljutih papričica. Svi procesi obrade su ručni i teču u više faza: nizanje, sušenje, gruvanje i pakovanje. Početna faza jeste nizanje. Drugovi koji su bili zaduženi za ovaj proces ubrane, sveže papričice, nizali su iglom na specijalni konac. Ovako dobijene nize prolaze kroz proces koji podrazumeva njihovo sušenje. Mesto, gde se nize suše, mora biti pre svega tamno, hladno i vetrovito. Nakon 2-3 meseca osušene papričice spremne su za sledeću fazu, u našem kraju poznatoj kao gruvanje, koji označava ustinjavanje sušenih papričica koji se obavlja u staroj tradicionalnoj posudi, koja nosi naziv čutura, izrađenoj od trešnjinog drveta. U ovoj posudi stavljaju se zagrejane papričice i sitne se posebnim, jako teškim, štapom koji je izrađen od gvožđa tkz. tučkom. Inicijativu za ovaj proces preuzeli su naši drugovi iz odeljenja, ipak je za gruvanje papričica bila potrebna veća snaga. Završni proces bilo je pakovanje, za koji smo koristili kese i celofan. Svaki od naših proizvoda imao je etiketu u obliku male papričice i trakicu u vidu srpske trobojke.

      Slogan našeg preduzeća „Mali džin sad je IN“ aplicira da iako je naš proizvod male veličine, svojim ukusom podstiče adrenalin i kada ga pojedemo osećamo se kao „džin“.

      Cilj naše kompanije je da ujedno očuvamo tradiciju našeg kraja, ali i da povećamo primenu ovih začina, kako u slanim, tako i u slatkim jelima, odnosno da spojimo našu gruvanu papriku sa modernim kulinarstvom. Takođe ćemo pokušati da preko zanimljivih suvenira i ukrasa, različitih oblika i boja, približimo naše proizvode što većem broju potencijalnih kupaca.

      U narednom periodu planiramo bolji plasman ljute i slatke gruvane paprike, jer svi znaju za alevu, ali niko za gruvanu koja je ukusnija i pikantnija. Takodje planiramo i da brendiramo „GRUVANU PAPRIKU“ kao i džinče - posebne vrste koja uspeva samo u našim krajevima.

      Šta je osnovni proizvod/usluga vaše kompanije? Opišite ukratko.

      Naši poizvodi su:

      Niza sušenih papričica-to je mali skup papričica poput narukvice.

      Gruvana paprika slatka- to je usitnjena suva papričica i

      Gruvana paprika ljuta- to je usitnjena suva ljuta papričica.

       

       

      Ko su korisnici proizvoda/usluge?

      Korisnici naših proizvoda su ljubitelji jakog, pikantnog ukusa, a nadamo se da ćemo u budućnosti zaintrigirati i one koji nisu pristalice začina ovakve vrste, da ih probaju i uvere se da je naš proizvod ukusan, zdrav i prirodan.

      Šta ste do sada postigli? Kako ste plasirali svoj proizvod/usluge i na kakve reakcije je naišao?:

      • 1.mesto na medjunarodnom AgBiz sajmu (Beograd,20-22. april 2012.);
      • Učestvovali smo na 79. medjunarodnom sajmu poljoprivrede (Novi Sad,12.maj);
      • 2.mesto na Nacionalnom takmičenju najboljih učeničkih kompanija (Beograd, 24-25.maj 2012.);
      • Gosti na prijemu povodom Dana nezavisnosti u američkoj ambasadi (Beograd, 5.jul.2012.);
      • Članovi delegacije Privredne komore Srbije/Leskovca na medjunarodnom sajmu privrede (Kavala,Grčka 21-26.septembar 2012.).

      Naš štand je bio najposećeniji kako zbog celokupnog izgleda, tako i zbog specijalne cene “49 dinara, kusur-džinče”. Kupci su mogli da za naš “kusur” poseju malu papričicu u saksije i da kroz nekoliko nedelja, ukrašava njihov dom i podseća ih na nas.

      Da li je vaša kompanija do sada ostvarivala saradnju sa drugim organizacijama?:

      Naša kompanija je do sada ostvarila saradnju sa organizacijom Dostignuća mladih (AgBiz sajam, nacionalno takmičenje učeničkih kompanija), USAID (Dan nezavisnosti-Američka ambasada), Privredna komora Srbije, Leskovac (medjunarodni sajam privrede-Kavala, Grčka).

      Koliko ljudi (učenika) je uključeno u rad kompanije?

      U rad kompanije uključeno je celo odeljenje (32 učenika) na čelu sa generalnim menadžerom Marijom Tevdenić.

      Naša kompanija podeljeno je na nekoliko sektora i svaki je zadužen za određenu delatnost kojom se bavi grupa učenika.

      1.sektor - sektor za marketing - menadžer Aleksandar Milenković;

      2. sektor - sektor za proizvodnju - menadžer Ksenija Takić;

      3. sektor - kreativni tim - menadžer Vukašin Valčić;

      4. sektor - sektor za finansije - menadžer Natalija Stanković.

       

      Koliko profesora je uključeno u rad kompanije i na koji način?

      Jasmina Đorđević - mentor

      Kako mislite da vam mentorska obuka može pomoći i šta očekujete od mentora?

      S obzirom da smo mi učenici ekonomske struke, mislimo da nam mentorska obuka može pomoći u sticanju novih znanja o preduzetništvu i ekonomiji uopšte.

      Pošto je u školi više zastupljena teorija, želimo da kroz praktičan rad, dođemo do novih iskustava i veština koja će u mnogome pomoći naše dalje školovanje, a u daljoj budućnosti i otvaranje našeg sopstvenog preduzeća.

      Da li ste učestvovali u nekom programu namenjenom učeničkim kompanijama?

      U okviru programa Dostignuća mladih prošli smo obuku “Učenička kompanija sa primenjenom ekonomijom”.

    •  
    • Budite prvi koji će postaviti komentar.

      Komentari

    •